Svet-Stranek.cz
přijedeme, vykopeme, odvezeme, postavíme
DELTASTAVBY

informace ke stavbě plotu:přijedeme, vykopeme, odvezeme, postavíme

informace ke stavbě plotu

Nový stavební zákon z roku 2018 významně zjednodušil podmínky pro tzv. drobné stavby, a to včetně plotů. Obecně platí, že stavba oplocení nevyžaduje stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu, rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas.

Není třeba vyplňovat žádný formulář a fáze stavebního řízení tak zcela odpadá, a to i v případě stavby plotu mezi sousedy. To stejné platí pro opravu plotu, kterou stavební zákon nijak neupravuje – ovšem pod podmínkou zachování původních vlastností plotu (zejména výšky).

Přesto existuje hned několik výjimek, a proto se mnoho lidí drobným administrativním úkonům nevyhne. Bez povolení tedy můžete plot postavit, pakliže se na vás nevztahuje některá z těchto šesti situací:

1. Plot je vyšší než 2 metry

Jestli je celková výška plotu vyšší než 2 metry, anebo je opěrná zeď plotu vyšší než 1 metr, musíte nadále od stavebního úřadu územní souhlas získat.

"Většinou nás poptávají klienti, kteří chtějí ploty a oplocení do 2 m. Je to tak 99 % poptávek. 1 % chce plot vyšší. V tu chvíli upozorníme na stavební zákon."

2. Pozemek hraničí s komunikací anebo s veřejným prostranstvím

Jestli pozemek, který chcete oplotit, hraničí s veřejně přístupnými pozemními komunikacemi či s veřejným prostranstvím, rovněž potřebujete od stavebního úřadu územní souhlas. Pozor – tato povinnost se vztahuje i na pozemky hraničící s chodníkem, který je také komunikací.

3. Pozemek či stavba je v památkově chráněném území či památkové zóně

Lidé mnohdy netuší, že jejich pozemek je součástí památkové zóny, proto doporučujeme si tuto náležitost ověřit v katastru nemovitostí. V takovém případě sice nepotřebujete povolení stavebního úřadu a ani nemusíte stavbu ohlašovat, vztahuje se ale na vás povinnost stavbu plotu projednat s orgánem památkové péče.

4. Pozemek se nachází v nezastavěném území

Jelikož je tento článek zaměřený na oplocení zastavěných pozemků, uvádíme tuto podmínku pouze pro úplnost. V případě oplocení pozemku v nezastavěném území, je majitel povinen od stavebního úřadu územní souhlas získat. Je velmi pravděpodobné, že v tomto případě bude úřad vyžadovat i vyjádření oboru životního prostředí.

5. Stavba plotu vyžaduje zemní práce nebo terénní úpravy

Stavebník je vždy povinen zjistit si v případě zemních prací informace o existenci podzemních staveb technické infrastruktury a zajistit jejich ochranu. Jestliže před stavbou plotu zjistíte v místě přítomnost inženýrských sítí, musíte stavebnímu úřadu kromě oznámení dodat jednoduchý popis plotu s příslušnými výkresy. Potřebné jsou také stanoviska dotčených vlastníků technické infrastruktury.

6. Pozemek se nachází na území hl. m. Prahy

Pro pozemky na území hlavního města se kromě výše zmíněných podmínek vztahují i mnohem podrobnější Pražské stavební předpisy. Detailněji se jim věnujeme níže, obecně lze ale důrazně doporučit nestavět v Praze plot bez konzultace s odborníkem či se stavebním úřadem.


návštěvníků stránky
celkem56 679
tento týden39
dnes39
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s používáním souborů cookie. OK